Крстовден - Света Литургија во Свети Никола - Перт

1681

Те величаме, животодавче Христе, и Твојот свет Крст го почитуваме, со кого не спаси од ропството на непријателот (Величание на Празникот)

На 27 септември 2017 година, на денот гога го празнуваме Воздвижението на чесниот и животворен Крст, во црквата Свети Никола во Перт се отслужи Света Литургија, на која верниот народ му заблагодари на Бога и се причести со Светите Тајни Христови.

Previous articleАнгелите и нивната улога во нашето спасение - Свети Григориј Ниски
Next articleКрстовден - Света Литургија во манастирот Донибрук