Worship

Денес се радува сè зашто Бог се јави! – Богојавление во манастирот Донибрук, Мелбурн

Светлите богојавленски празници беа одбележани во манастирот „Свети Прохор Пчински“ во Донибрук. Верните чеда на Црквата му заблагодарија на Бога за Тајната на Богојавлението. Го...

Богојавление во „Света Петка“ – Мил Парк, Мелбурн

На Водокрст, 18-ти Јануари 2017, во црквата „Света Петка“  во Мил Парк се богослужеше Света Василиева Литургија на која верниот народ се причести со...

Божик во црквата „Свети Никола“ – Престон, Мелбурн

Македонската Православна Црква Св.Никола-Престон, Мелбурн, Австралија, од нејзино основање до денес, како духовна мајка ги собира верните чеда, кои и оваа година со подготовка,...

Христовото раѓање во МПЦО Свети Никола во Перт

Христос се Роди ! Навистина се роди!   МПЦО Свети Никола во Перт на адреса 69 Angove st Nоrth Perth, и ова 2017 лето Господово,...

Коледе, Бадник, Божик во Црквата Света Петка – Мил Парк, Мелбурн

Светиот Дух ја излеа својата благодат на сите присутни во Црквата „Света Петка“ - Мил Парк да се радуваат на радостите поврзани со подготовките...

За нас се роди Христос! Божик во манастирот Донибрук

Дева денес Го раѓа Предсуштествениот, и земјата Му нуди пештера на Непристапниот. Ангелите со пастирите Го славословат, а мудреците со ѕвездата патуваат, оти за...

Раѓање Христово – Божик во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн

Заради нас доброволно се положи во јасли бесловесни, како дете, долготрпелив Спасителе, пастирите со ангелите Те воспеаја, викајќи: Слава и похвала на Христа нашиот...