СПЦ и официјално со Томос ја призна полната автокефалност на МПЦ – ОА и...

Вчера, на 5 јуни 2022 година, во Неделата на Светите отци од Првиот Вселенски собор, Неговата Светост Патријархoт Српски г.г. Порфириј чиноначалствуваше со Светата Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Архангел Михаил“, во Белград, во сослуж...

Патријархот српски Порфириј му врачи на архиепископот Стефан Томос со кој се потврдува автокефалноста...

Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј, на 5. јуни 2022. година, началствуваше со светата архијерејска Литургија во Соборниот храм на Свети архангел Михаил во...

Одбележан 40 годишниот јубилеј – архиерејска служба и 75 години од раѓањето на Митрополитот...

На 08.11.2021 г., кога го празнуваме споменот на Светиот Великомаченик Димитриј, Преподобниот Димитриј Басарабов и Преподобниот маченик Јоасаф, а по повод 75 годишниот јубилеј од роденденот на...

Orthodox religious education for Macedonian students in public schools in New South Wales, Australia

Македонската православна црква – Епархија за Австралија и Нов Зеланд, од неодамна стана одобрен провајдер за православна веронаука на Министерството за образование на Нов Јужен Велс, Австралија. Специјалното верско образование (СРЕ) е доброволна (...

Successful donation campaign for the completion of the Parish Cultural Center in Sydenham

На 29 август 2020 г., на црковната сметка за изградба на Парохискиот културен центар при Соборната црква во Сиденхам, пристигнаа паричните средства собрани од донаторската акција „Completion of the Sydenham Church Hall“ организирана на празникот Илин...

Purification of the temple and Holy Liturgy in the church of St. Demetrius of...

На 03 јуни, 2020 година, кога се празнува споменот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот преспанско-пелагониски и Администратор австралиски-новозеландски г. Петар, во сослужен...

Прославен споменот на Свети Спиридон и одржан Редовниот пикник во манастирот во Донибрук

На 25 Декември, 2019 година, кога се празнува споменот на светиот Спиридон Чудотворец епископ Тримитунски, во манастирот на Свети Прохор Пчински во сослужение на свештенството на Австралиско-новозеландската епархија се богослужеше утрена богослужба и...