Сабота месопусна – Помен за упокоените во манастирот Донибрук

1113

На 18 Февруари, 2017 година, во Саботата месопусна, кога се празнува споменот на маченичките Агатија и Теодула, во манастирот Свети Прохор Пчински, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар отслужи Заупокоена Божествена Литургија и Панихида за покој на душите на сите починати православни христијани.

Господи, Кој со длабока мудрост човекољубиво управуваш сѐ, и на сите им даваш она што е полезно, единствен Создателу, душите на Твоите слуги упокој ги, зашто сета надеж ја положија на Тебе – Творецот и Создател и наш Бог. (Тропар, глас 8)

IMG_6401_1 IMG_6402_1 IMG_6408_1 IMG_6412_1 IMG_6436_1 IMG_6439_1 IMG_6445_1 IMG_6450_1 IMG_6453_1 IMG_6465_1  IMG_6470_1 IMG_6469_1

Previous articleАрхиерејска Божествена Литургија и Епархиско Собрание во манастирот Донибрук
Next articleНедела Месопусна во Црквата „Свети Илија“, Футскрај, Мелбурн