Announcements

Божествена Литургија – Успешно завршување на летниот камп по веронаука

На 18 февруари, 2024 година, Недела на Закхеј, кога се празнува споменот на светата Агатија и Теодула во соборниот храм „ Раѓање на...

Пикник во манастирот во Донибрук

На 28 јануари 2024 година во манастирот Свети Прохор Пчински  во Донибрук, 130 Springs Road, Donnybrook, Vic. 3064, по повод храмовата слава  на Манастирот...

Летен камп по веронаука во Мелбурн

Драги браќа и сестри,Ве известуваме дека традиционално како и секоја година, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско - пелагониски и Администратор Австралиско -...

Пикник во манастирот во Донибрук

На 25 декември 2023 година, на празникот Свети  Спиридон Тримитунски, во Манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, 130 Springs Road, Donnybrook, Vic. 3064, ќе...

Православен календар за 2024 година на Епархијата за Австралија и Нов Зеланд

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско - пелагониски и Администратор Австралиско - Новозеландски г. Петар, излезе од печат Православниот календар за висококосната (престапна)...

Sunday school is back at Sveta Petka Mill Park

во недела, 15 октомври, во црквата Света Петка во Мил Парк се враќа Неделното училиште! Неделното училиште им дава на децата можност да научат за...

Најава – 20 годишен јубилеј на МПЦО Света Злата Мегленска – Вереби

Македонската Православна Црква Света Злата Мегленска од Вереби, по повод 20 годишниот јубилеј, ги поканува православните верници, како и оние кои во изминатиот период,...