Culture & Art

Во Бризбен изградбата на новата црква напредува – поставена е темелната плоча

Изградбата на новата црква посветена на Успението на Пресвета Богородица во Бризбен брзо напредува. На 19 Ноември беше поставена армирано бетонската плоча, по што се започна со изградбата на обемните ѕидови. Ѕидањето на обемните ѕидови се очекува да ...

Во Бризбен започна изградбата на новиот храм посветен на Успението на Пресвета Богородица

На 5 Октомври, 2019 година, по молитвата и извршениот мал водосвет се започна со изградбата на новиот храм посветен на Успението на Пресвета Богородица во Бризбен. Радоста на парохијаните беше голема. Тие упатија благодарствени и срдечни молитви кон ...

Се изработи пешачката патека околу новоизградената црква во манастирот Донибрук

На 17 септември 2018 година, група верни пријатели на манастирот во Донибрук, ја изработија и ја поставија армираната бетонска патека околу новоизградената манастирска црква....

Од изградбата на Митрополијата и Православниот културен центар при Соборната Црква во Сиденхам

Со Божји благослов од неодамна започнаа градежните работи на Митрополијата и Православниот културен центар при Соборната црква во Сиденхам, Мелбурн. Во тек се завршните...

Благословен ден – во манастирот Донибрук работно одбележан Денот на македонската државност

На 8 септември, кога се празнува споменот на светите маченици Адријан и Наталија и Денот на независноста на Р. Македонија, по утринската богослужба, во...

Уште еден благословен работен ден во манастирот Донибрук

Уште еден благословен работен ден на новата манастирска црква во Донибрук! На 18 август, 2018 година, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, група...

Фреско-живопис во црквата на Светиот Пророк Илија во Футскрај

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, започна фреско-живописувањето на јужниот и западниот ѕид од црквата на...