Вознесение Христово - Спасовден во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн

1232

“И ги изведе надвор од Витанија, па кога ги подигна рацете, ги благослови. И додека ги благословуваше, се оддели од нив и се вознесе на небото; тие му се поклонија и се вратија во Ерусалим со голема радост. И беа постојано во храмот, каде Го прославуваа и благословуваа Бога со голема радост.” (Лука 24, 50 – 53.)


Во четвртокот на 25 мај 2017 година, четириесетиот ден по Христовото Воскресение, на празникот Вознесение Христово – Спасовден, во Соборната црква – Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, се богослужеше Света Златоустова Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Христовите Тајни.

FullSizeRender FullSizeRender_2 FullSizeRender_3 FullSizeRender_4 FullSizeRender_5 IMG_7223 IMG_7225 IMG_7265 IMG_7273 IMG_7277 IMG_7282 IMG_7283 IMG_7288 IMG_7292 IMG_7296 IMG_7303 IMG_7330

Previous articleВознесение Христово - Спасовден во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул, Сиднеј
Next articleСедма Недела по Воскресение (На Светите Отци) - Божествена Литургија во манастирот Донибрук