Велигденските празнувања во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам

1199

Откако го видовме Христовото Воскресение, да Му се поклониме на светиот Господ Исус, Единствениот безгрешен. На твојот крст се поклонуваме, Христе, и Твоето свето Воскресение го воспеваме и славиме.


Христос Воскресна! Навистина Вокресна!

Во Соборната Црква, на Македонската Православна Црква, Епархија за Австралија и Нов Зеланд, „Раѓање на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, во текот на Великата и Страсна седмица се богослужеа божествените Служби на Спасителните Христови страдања и Оплакувањето Христово, и во Неделата, беше објавено и прославено Светлото Христово Воскресение.

На Воскресната Литургија, многубројниот народ, го прослави Воскресението Христово и се причести со Светите Христови Тајни за отпуштање на гревовите и за живот вечен.

На Светол Понеделник, Втор ден Велигден, по Светата Божествена Литургија беше одржана традиционалната велигденска прослава.

 

14 и 15 Април,  Свети Велик Петок и Сабота.

01_1 02_1 03_1 04_1 05_1 06_1 07_1 08_1 10_1 11_1 13_1 14_1

 

Воскресение Христово – Велигден

16_1 17_1 18_1 19_1 20_1 21_1 22_1 23_1 24_1 25_1 26_1 27_1 28_1 29_1 30_1 31_1 32_1 33_1 34_1 35_1 36_1 37_1 38_1 39_1 40_1 41_1 42_1 43_1 44_1 45_1

Previous article„Пастир“ - парохиски весник на МПЦО Свети Никола во Престон, Мелбурн
Next articleПресвета Богородица – Живоносен извор, Вечерна богослужба и Молебен канон кон Богородица во манастирот Донибрук