Светол Понеделник - Втор ден Велигден во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн

1136

Ден е на Воскресение, да се просветлиме со торжеството и еден друг да се прегрнеме! И на оние што нè мразат да им речеме: Браќа, да простиме сè со Воскресението, и така да запееме: Христос Воскресна од мртвите, со смртта смртта ја победи, и на оние во гробовите, жибот им дарува ( Пасхална стихира, Глас 5)


Во Светлиот Понеделник, на Втор ден Велигден, во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше Света Божествена Литургија на која верниот народ Божји се причести со Христовите Тајни.

Христос Воскресна! Навистина Воскресна!

 

IMG_1877 IMG_1879 IMG_1881 IMG_1883 IMG_1884 IMG_1885 IMG_1888 IMG_1889 IMG_1890 IMG_1891 IMG_1892 IMG_1895 IMG_1898

Previous articleВоскресение Христово во црквата Света Богородица - Пречиста, Ливерпул, Сиднеј
Next articleТивко откровение - отец Стефан Фриман