Свештенодејствија

Света Литургија и Крштевка во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин

На 25 ноември, 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот Јован Милостив и преподобниот Нил Мироточив, во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин,...

Осветување и поставување на нови крстови на новата црква посветена на Свети Никола во...

На 9 септември 2017 г., кога се празнуваат светиот маченик Фануриј и преподобниот Пимен Велики, во црквата Свети Никола во Перт, се богослужеше Божествена...

Свети Тајни Крштение и Миропомазание во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

На 17 ноември, во манастирот на Свети Прохор Пчински во Донибрук, Светите Тајни Крштение и Миропомазание ги прими малиот Леон Бошнаков.

Крштение и Миропомазание на празникот Духовден во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

На 16 јуни, 2019 година, на празникот Слегување на Светиот Дух (Духовден), Светите Тајни Крштение и Миропомазание ги прими малата Хазел Талески. ...

Осветување и поставување на позлатени крстови за новиот храм на Светиот Прохор Пчински во...

На 09.07.2016 г. кога Православната Црква го чествува споменот на Преподобниот Давид Солунски, со благослов на Неговото Високопреосвештенство митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и...

Исповедање и примање на Православната вера со Свети Тајни Крштевање и Миропомазание во манастирот...

На 15 Јули, 2023, во денот кога си спомнуваме за полагањето на ризата на Богородица во црквата во Влахерна, по благодатта Божја и под...

Осветување на работните простории во храмот „Свети пророк Илија“ во Футскрај - Мелбурн

На 12 ноември, 2023 година, Митрополитот Преспанско – Пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар, заедно со свештенството од Мелбурн , изврши осветување...