Христовото раѓање во МПЦО Свети Никола во Перт

Христос се Роди ! Навистина се роди!   МПЦО Свети Никола во Перт на адреса 69 Angove st Nоrth Perth, и ова 2017 лето Господово,...

Коледе, Бадник, Божик во Црквата Света Петка - Мил Парк, Мелбурн

Светиот Дух ја излеа својата благодат на сите присутни во Црквата „Света Петка“ - Мил Парк да се радуваат на радостите поврзани со подготовките...

За нас се роди Христос! Божик во манастирот Донибрук

Дева денес Го раѓа Предсуштествениот, и земјата Му нуди пештера на Непристапниот. Ангелите со пастирите Го славословат, а мудреците со ѕвездата патуваат, оти за...

Раѓање Христово - Божик во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн

Заради нас доброволно се положи во јасли бесловесни, како дете, долготрпелив Спасителе, пастирите со ангелите Те воспеаја, викајќи: Слава и похвала на Христа нашиот...

Преподобен Наум Охридски во манастирот во Роклин, Викторија

„Да ја восфалиме, верни, ѕвездата богосветла, светилникот и бранителот на верата, божествениот Наума, бидејќи тој се радува со ангелите, откако го прими од Бога...

Од канонската посета на Митрополитот г. Петар: Август - Септември, 2016 г.

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, богослужеше Божествена Литургија и проповедаше: На 18. 08. 2016 г., Претпр.  на Преображение,  (вечерна)...

Пристигнување во Америка на првите православни мисионери

Денес, го празнуваме пристигнувањето на првите православни мисионери во Америка, светите Герман, Јувеналиј и другите со нив. Во спомен на празникот, приложуваме кратка репортажа за...