Велигденска радост за децата кои ги посетуваат часовите по Веронаука во Сиднеј

И оваа година, на Вториот ден Велигден, парохискиот свештеник протоереј Димче Воиновски ги посети учениците во основното училиште „West Penncrest Public School“ во Сиднеј, и ги израдува со подарок - велигденско јајце честитајќи им го празникот на Хри...

Во слава на Бога - Богослужбени книги на македонски јазик. Промоција на книги и...

На 29 Јануари 2017,  во навечерието на празникот Свети Антониј Велики, во МПЦ „Света Петка“ во Мил Парк, по вечерната богослужба, беа промовирани: Преводите на...

Одбележан 40 годишниот јубилеј - архиерејска служба и 75 години од раѓањето на Митрополитот...

На 08.11.2021 г., кога го празнуваме споменот на Светиот Великомаченик Димитриј, Преподобниот Димитриј Басарабов и Преподобниот маченик Јоасаф, а по повод 75 годишниот јубилеј од роденденот на...

20 годишен јубилеј од постоењето на МПЦО Света Петка во Мил Парк, Мелбурн

Со благослов на Неговото високо-преосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски, г. Петар, на 9 ноември 2017 година, во црквата Света Петка, Мил Парк, се...

Архиерејско намесничко собрание во Мелбурн

На 16 ноември, 2018 година, со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, во просториите на Митрополијата во...

Добротворна донаторска вечер за доизградба на Православниот културниот центар во Сиденхам

На 10 ноември, 2018 година, во културниот центар во Саншајн, Мелбурн, МПЦО Свети Илија - Футскрај, организира Донаторска вечер за доизградба на Православниот културен центар и митрополијата при Соборната црква во Сиденхам. На свеченоста поздравно ...

Патријархот српски Порфириј му врачи на архиепископот Стефан Томос со кој се потврдува автокефалноста...

Неговата Светост Патријархот српски г. Порфириј, на 5. јуни 2022. година, началствуваше со светата архијерејска Литургија во Соборниот храм на Свети архангел Михаил во...