Пресвета Богородица - Живоносен извор и Свети Великомаченик Георгиј - Вечерна Богослужба и Молебен...

Вечерта спроти Светол Петок - Балаклија, кога ги славиме чудесата на Пресвета Богородица  - Животодавен извор и споменот на Светиот великомаченик Георгиј Победоносец, во...

Воскресение Христово - Манастир Свети Прохор Пчински - Донибрук

Празникот на Светлото Христово Воскресение одбележан во женскиот манастир Свети Прохор Пчински, Донибрук, Мелбурн. На Литургијата чиноначалствуваше неговото Високопреподобие, игуменот Никодим Солунчев. Верниот народ се...