Света Божествена Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај

На 26 октомври 2017 година, кога се празнува споменот на светата великомаченица Злата Мегленска и на светите маченици Карп и Папила, во црквата Свети...

Света Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг (Проштална недела)

На 1 март, 2020 година, во Неделата на проштевањето, кога се празнува споменот на светиот великомаченик Теодор Тирон и светата Маријамна, во црквата Света...

Света Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг (25-та Недела по Педесетница)

На 18 ноември, 2018 година, во 25-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светите маченици Галактион и Епистема, во црквата Света Злата Мегленска...

Втора недела од Великиот пост во Соборната црква во Сиденхам

На 12.03.2017 г., во Втората недела од Великиот пост (на Свети Григориј Палама), кога се празнува споменот на преподобниот Прокопиј Декаполит и на светиот...

Собор на Свети Архангел Михаил во црквата Свети Никола во Престон

На 21 ноември, 2017 година, на празникот Собор на Архангел Михаил, кога се празнува и споменот на светиот Ангел Лерински, во црквата Свети Никола...

Недела на Преподобен Јован Лествичник во црквата Свети Илија во Футскрај

На 18 март, 2018 година, во четвртата недела од Великиот пост, во која се празнува споменот на преподобниот Јован Лествичник и на светиот маченик...

Прославен празникот на преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

Во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, Викторија, и оваа година молитвено се прослави патрониот Светинаумов празник. Вечерта спроти празникот се отслужи празнична вечерна богослужба, а утредента на 3 јули, во сослужение на свештеници од Мелб...