Интервјуа и Изјави

Став на Митрополитот г. Петар по повод реакцијата на Екс-директорот на Токсикологија за причестувањето...

Неговото високопреосвештенство Митрополитот г. Петар со став на новинарско прашање, по повод изјавата на екс-директорот на Токсикологија Нино Беќировски кој реагираше за причествувањата на...

Божикно интервју со митрополитот г. Петар

За Македонската Информативна Агенција МИА  Македонската православна црква, Охридска архиепископија на пригоден начин, со Света архијерејска Златоустова литургија и со промоција на авторската книга „Духовната...

Гостување на Митрополитот Петар во „Око“ на ТВ Нова (Видео)

На 26.02.2017, митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар на покана на Г-дин Горан Петревски, гостуваше во емисијата „Око“ на Телевизијата Нова...

Митрополит Петар: Се радуваме што БПЦ сака да ни помогне, меѓутоа сметките уште на...

„...Ако погледнеме на тврдењата, дека наводно сме еден народ и имаме еден јазик со бугарите, тогаш ние веднаш можеме да им понудиме да ги...

Гостување на Митрополитот Петар во Топ Тема/Телма (Видео)

На 18.11.2015 година, во емисијата Топ Тема, на телевизијата Телма, на покана на г-динот Боби Христов, Митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозелнадски г. Петар зборуваше за...

Гостување на митрополитот г. Петар во емисијата „Ѕид“ на АЛФА ТВ

На 08 Март 2018 година, Неговото Високопреосвештенство, Митрополиtот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско и Новозеландски г. Петар гостуваше на емисијата ЅИД на Алфа Телевизија, каде...