Четврта Недела по Пасха - на Раслабениот - во манастирот Донибрук

1014

[:mk]Господи, раслабениот не го исцели бањата, туку Твојот збор го обнови, ниту, пак, многугодишната болест го спречи да оздрави, бидејќи дејството на Твојот глас бргу се покажа и неподносливото бреме го отфрли, и товарот од одарот го понесе, за сведоштво на мноштвото Твои штедости, Господи, слава Ти. (Стихира на Слава…, Глас 8)


На 7 Мај, 2017 г., во Четвртата Недела по Пасха – на Раслабениот, кога го празнуваме споменот на светиот маченик Сава Стратилат и на преподобната Елисавета, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, се богослужеше Неделна утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ заблагодари на Бога и се причести со Христовите Тајни.

IMG_8498_1 IMG_8515_1 IMG_8521_1 IMG_8522_1 IMG_8524_1 IMG_8535_1 IMG_8541_1

Previous articleСвети Георгиј Победоносец - Света Божествена Литургија во црквата Света Петка во Мил Парк
Next articleЧетврта Недела по Пасха - на Раслабениот - во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул