8 ДЕН - 66-ти број

1545

Со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, излезе новиот 66–ти број на Епархискиот весник 8 ДЕН.

-Митрополит Петар: Транскрипција на јубилејната беседата по повод Јубилејот – 50 години автокефалност на МПЦ – ОА

-Архиепископ Стефан – Илинденска Посланица

-Saint Gregory Palamas Archbishop of Thessalonica: SERMON ON THE TRANSFIGURATION

-Saint John of Kronstadt: SERMON ON THE DORMITION OF THE MOST HOLY MOTHER OF GOD

R E K O A

Свети Теофан Затворник: ЦРКВАТА Е ДОМ БОЖЈИ

-СВЕТИ СИМЕОН НОВ БОГОСЛОВ: ЦЕЛТА НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ЖИВОТ

-Свети Василиј Велики: ЗАВИСТА Е РАНА

-Свети Кирил Александриски:  За Гатањата

-ОД ОХРИДСКИОТ ПРОЛОГ:
Преображение Господово
Успение на Пресвета Богородица
Раѓање на Пресвета Богородица
Воздвижение на Чесниот Крст

СЛУЖБЕН ДЕЛ

Вести од светот:

ORTHODOX NEWS

преземи го 66-ти број на 8 Ден

 

Previous article20-та Недела по Педесетница - Литургија во манастирот Донибрук
Next articleСтекнување и губење