37-та недела по Педесетница

350

На 18 февруари, 2024 година, во 37-та Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светите маченички Агатија и Теодула и светиот Полиевктиј, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. Богослужеше: протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

On February 18, 2024, on the 37th Sunday after Pentecost, when the memory of the holy martyrs Agatha and Theodoula and saint Polyeuctus is celebrated, a morning service and Holy Divine Liturgy were held in the Church of Saint Prophet Ilija, Footscray.

At the Liturgy, the faithful people thanked God and partook of the Holy Mysteries of Christ.

Previous articleНедела на Блудниот Син
Next articleНедела на Митарот и Фарисејот во Мелбурн - Футскрај