19-та Недела по Педесетница - Литургија во црквата Свети Никола - Престон

1452

На 15 октомври, 2017 година, во 19–тата Недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на светиот свештеномаченик Кипријан, светата маченичка Јустина и на преподобниот Андреј Јуродив, во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн, се богослужеше неделна утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.


На духовната трпеза нема омраза против Бога – таму има синовство кон небото и братство кон луѓето; таму има просветување и радост, прошка и жртва, љубов и совршенство. 

Св. Ефрем Сирин


Previous articleРодителска молитва за децата
Next article19-та Недела по Педесетница - Литургија во црквата Света Злата Мегленска - Хоперс Кросинг