18та недела по Педесетница во храмот Свети Илија во Футсктај - Мелбурн

672

На 08 октомври, 2023 година, во 18-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на преподобната Ефросинија и на преподобниот Сергеј Радонешки, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. Богослужеше и проповедаше протоереј – ставрофор Љупчо Каревски

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous article18та недела по Педесетница во Соборниот храм во Сиденхам
Next articleОсми Ден бр. 88, 89 и 90