Четврт Акатист на Мајката Божја и Четврта Недела од Великиот Пост во Сиденхам

505

На 12.04.2024 година, во петокот од Четвртата седмица на Великиот Пост, во Соборниот храм „Раѓање на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, се отслужи Мало Повечерие и Акатист кон Пресвета Богородица. После Акатистот се изврши и чинот на благословување и осветување на принесените петолебија.

На 14.04.2024 во Соборниот храм во Мелбурн „Раѓање на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, се богослужеше Света и Божествена Литургија и верниот народ се причести со Телото и Крвта Христови. Богослужеше: ереј Александар Николовски.

Previous articleЧетврт Акатист на Мајката Божја и Четврта Недела од Великиот Пост во Престон
Next articleБлаговештение, Недела на Крстопоклона и Неделно училиште за дечињата во Футскрај