Чествување на патрониот празник Воведение на Пресвета Богородица - Пречиста во Ливерпул

768

На 4 Декември, 2022, година на празникот Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста во Ливерпул, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски-новозеландски г. Петар, заедно со Неговото преосвештенство епископот австралиски и новозеландски г. Силуан од Српската Православна Црква, отслужија Архиерејска празнична литургија.

На Литургијата, свештенството и верниот народ од двете епархии, се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleСредба на Митрополитот г. Петар со Архиерејот на Антиохиската Архиепископија за Австралија, Нов Зеланд и Филипините, г. Василиј
Next articleСвета Архиерејска Литургија во Антиохиската православна црква во Панчбаул, Сиднеј