Слегување на Светиот Дух (Духовден) во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј

949

На 16 јуни, 2019 година, на празникот Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден), во во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј, Мелбурн, се богослужеше празнична утрена богослужба, Света Божествена Литургија и вечерна богослужба.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

Previous articleСлегување на Светиот Дух - Духовден во Соборната црква во Сиденхам
Next articleСлегување на Светиот Дух (Духовден) во црквата Свети Никола во Престон