Сиропусна недела (Прочка) и почеток на Неделното училиште за деца во Футскрај

850

На 17 март, 2024 година, во Сиропусната недела (Прочка), кога се празнува споменот на Преподобен Герасим Јордански и свети Јаков Посник, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни. Богослужеше протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

По богослужбата и Светата Божествена Литургија, започна Неделнато училиште за децата, кои учеа за Светата Причест – Причестување со Телото и Крвта Христови.

On March 17, 2024, on Cheesfare Sunday (Forgiveness Sunday), when the memory of venerable Gerasimus of the Jordan and saint James the Faster is celebrated, a morning service and Holy Divine Liturgy were held in the Church of Saint Prophet Ilija, Footscray.

At the Liturgy, the faithful people thanked God and partook of the Holy Mysteries of Christ.

After the service and Holy Divine Liturgy, Sunday School commenced for the children, who enjoyed learning about Holy Communion- receiving the precious Body and Blood of Jesus Christ.

Previous articleСиропусна недела - Прочка во Сиденхам
Next articleАкатист на Мајката Божја во Футскрај