Свети Димитриј прославен во Соборниот храм во Мелбурн

577

На 08 ноември, 2023 година, кога се празнува споменот на светиот великомаченик Димитриј Солунски – Мироточив (Митровден), во Соборниот храм во Сиденхам, парохиски свештеник ерејот Александар Николовски богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни, а потоа беа осветија и славските дарови принесени од верниците.

Previous articleСвети Димитриј прославен во Футскрај, Мелбурн
Next article23 недела по Педесетница во Соборниот храм во Мелбурн