Света Литургија на денот на Свети Пантелејмон и Светите Седмочисленици во Соборната црква во Сиденхам

1028

На 9 август, 2019 година, кога се празнува споменот на светиот великомаченик Пантелејмон и светите Седмолисленици: Методиј и Кирил, Климент и Наум Охридски, Сава Горазд и Ангелариј, во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleПрославен храмовиот празник на Свети Пантелејмон и Светите Седмочисленици во црквата во Футскреј
Next articleСвета Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг