Света Литургија и одржан Редовниот пикник во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин

764

На 12 Јануари, 2020 г., во Неделата по Раѓањето Христово – Божик, кога се празнува споменот на Светиот Гаврил Велички Чудотворец, светата маченичка Анисија и светата Теодора, во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

По литургијата, беше послужено манастирско гравче и по повод Божикните празници се одржа Редовниот пикник. Во манастирскиот двор пристигнаа над 400 автомобили, односно околу 1400 посетители, кои штедро даруваа и помогнаа да се соберат $22 000 австралиски долари донација за манастирот.

 

 

Previous articleРаѓање Христово - Божик во црквата Свети Никола во Перт
Next articleСвета Литургија во црквата Света Петка во Мил Парк (Недела по Рождество Христово)