Света Литургија и Крштение во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (Томина недела)

925

На 5 мај, 2019 година, во Втората недела по Велигден – Томина, кога се празнува споменот на преподобниот Теодор Сикеот и светиот маченик Леонид, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

По Литургијата, Светите Тајни Крштение и Миропомазание ги прими малиот Теофан Јанев.

Previous articleСвета Литургија во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам (Томина недела)
Next articleСвета Литургија во црквата Свети Никола во Престон (Томина недела)