Света Литургија во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (Седма недела по Велигден)

821

На 9 јуни, 2019 година, во седмата недела по Велигден, посветена на 318-те Свети отци во Никеја, кога се празнува и споменот на светиот свештеномаченик Терапонт, светите маченици Теодора и Дидим, манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleСвета Литургија во црквата Успение на Пресвета Богородица во Бризбен (Седма недела по Велигден)
Next articleЗаупокоена Литургија во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (Задушница)