Раѓање Христово - Божик во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

939

На 6-ти Јануари во навечерието Христово – Бадник, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, се богослужеше вечерна богослужба со Света Василиева Литургија и големо повечерие. Утредента, на 7 јануари, на празникот Раѓање Христово – Божик, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Христос се роди! Вистина се роди!

       

Previous articleБадник и Божик во црквата Свети Илија во Футскреј
Next articleРаѓање Христово - Божик во црквата Свети Никола во Престон