Петта недела по Пасха и Неделно училиште за дечиња во Футскрај

145

На 02 јуни, 2024 година, во Петтата Недела по Велигден (На Самарјанката), кога се празнува споменот на светиот маченик Талалеј и светиот маченик Аскалон, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. Богослужеше: протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По богослужбата и Светата Божествена Литургија, се одржа Неделното училиште за дечињата.

Previous articleСвети Константин и Елена во Сиденхам