Педесетница - Духовден во Футскрај

330

На 23 јуни, 2024 година, кога се празнува празникот Слегување на Светиот Дух – Педесетница, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. Богослужеше: протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По богослужбата и Светата Божествена Литургија, се одржа Неделното училиште за дечињата.

Previous articleПедесетница - Духовден во Престон
Next articleНедела на Сите Светии во Футскрај, Мелбурн