Недела на блудниот син - Мелбурн, Футскрај

465

На 03 март, 2024 година, во Неделата на блудниот син, кога се празнува споменот на светите апостоли Архип, Филимон и Апфиј, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. Богослужеше: протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

On March 03, 2024, on the Sunday of the Prodigal Son, when the memory of the holy apostles Archippus, Philemon and Apphius is celebrated, a morning service and Holy Divine Liturgy were held in the Church of Saint Prophet Ilija, Footscray.

At the Liturgy, the faithful people thanked God and partook of the Holy Mysteries of Christ.

Previous articleНедела на Митарот и Фарисејот во Мелбурн - Футскрај
Next articleСиропусна недела - Прочка во Сиденхам