Молитвено прославен Соборот на македонските светители во Мелбурн, Викторија

969

На 01 октомври, 2023 година, во 17-тата Недела по Педесетница, кога се празнува Соборот на македонските светии и споменот на преподобниот Евмениј Чудотворец, во храмот „Свети пророк Илија“ во Футскрај, Мелбурн, протоерејот ставрофор Љупчо Каревски богослужеше, утрена богослужба и Света божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleСтравот Божји е син на верата
Next article18та недела по Педесетница во Соборниот храм во Сиденхам