Молитвено одбележан споменот на Преподобен Наум Охридски во неговиот манастир во Роклин

1250

На 5 јануари, 2022 година, кога нашата Македонска православна црква го чествува споменот на преподобниот отец Наум Охридски, во манастирот во Роклин, по повод патрониот празник, во сослужение на неколку свештеници се отслужи вечерна, а утредента утрена богослужба и света Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

По литургијата, во манастирската трпезатрија од овогодинешните домаќини беше послужена празнична трпеза.

  

Previous articleПрославен споменот на Свети Спиридон Тримитунтски во манастирот Донибрук
Next articleБожикно послание на Митрополит г. Петар