Воскресна Вечерна богослужба во Сиденхам - Мелбурн

751

На 09.12.2023 Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар богослужеше воскресна Вечерна богослужба и проповедаше во соборниот храм „Раѓање на Пресвета Богородица“ во Сиденхам, во сослужение наархиерејскиот намесник: протоереј Тоне Гулев и парохискиот свештеник: ереј Александар Николовски.

После Вечерната имаше и трпеза на љубовта во чест на нашиот Митрополит, приготвен од црковната општина и парохјаните.

Previous articleПреподобен Алимпиј Столпник прославен во манастирот „Свети Сава“ во Илајн - државата Викторија
Next articleАрхиерејско сослужување во соборниот храм во Мелбурн