Воскресение Христово во црквата Свети Димитриј Солунски во Спрингваел

882

На 28 Април, 2019 година, во црквата Свети Димитриј во Спрингваел, се прослави најторжествениот и најсветол Празник Воскресение Христово – Велигден. По литијата и објавувањето на Воскресението Христово се богослужеше Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Христос воскресна! Навистина воскресна!

Велика Сабота

Недела – Воскресение Христово

   

Previous articleВелика Сабота - Вечерна со Света Василиева Литургија во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам
Next articleВоскресение Христово во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј