Воскресение Христово во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј

949

На 28 Април, 2019 година, во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј, Мелбурн, се прослави најторжествениот и најсветол Празник – Воскресение Христово – Велигден. По литијата и објавувањето на Воскресението Христово се богослужеше Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Христос воскресна! Навистина воскресна!

Previous articleВоскресение Христово во црквата Свети Димитриј Солунски во Спрингваел
Next articleВоскресение Христово - Велигден во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук