Воскресение Христово во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам

794

На 28 Април, 2019 година, во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн, се прослави најторжествениот и најсветол Празник Воскресение Христово – Велигден. По литијата и објавувањето на Воскресението Христово се богослужеше Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Христос воскресна! Навистина воскресна!

 

Previous articleВоскресение Христово во црквата Свети Никола во Престон
Next articleВоскресение Христово - Велигден во црквата Света Петка во Мил Парк