Воскресение Христово - Велигден во црквата Свети Никола во Перт

1046

На 28 Април, 2019 година, во црквата Свети Никола во Перт, се прослави најторжествениот и најсветол Празник Воскресение Христово – Велигден. По литијата и објавувањето на Воскресението Христово се богослужеше Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Христос воскресна! Навистина воскресна!

      

На Велика Сабота, претходниот ден, парохискиот свештеник го посети старите изнемоштени лица во домот Миа Виста и ги причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleВоскресение Христово - Велигден во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул
Next articleВоскресение Христово - Велигден во црквата Успение на Пресвета Богородица во Бризбен