Воскресение Христово - Велигден во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук

663

На 28 Април, 2019 година, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, се прослави најторжествениот и најсветол Празник Воскресение Христово – Велигден. По литијата и објавувањето на Воскресението Христово се богослужеше Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Христос воскресна! Навистина воскресна!

                        

Previous articleВоскресение Христово во црквата Свети Пророк Илија во Футскреј
Next articleВоскресение Христово во црквата Свети Никола во Престон