Бадник и Божик во црквата Света Петка во Мил Парк

954

На 6-ти Јануари во навечерието Христово – Бадник во црквата Света Петка во Мил Парк се богослужеше вечерна богослужба со Света Василиева Литургија и големо повечерие. Исто така за најмладите имаше божикна претстава, животинска фарма, кочија со коњи, и трпеза на љубовта.

Утредента, на 7 јануари, на празникот Раѓање Христово – Божик, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleБожик во црквата Света Богородица - Пречиста во Ливерпул
Next articleБадник и Божик во црквата Свети Илија во Футскреј