Архиерејска литургија во црквата Света Злата Мегленска

1160

На 25 Октомври 2019 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополиот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар чиноначалствуваше на празничната вечерна по повод храмовиот празник во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг.

Утредента, на 26 Октомври, Неговото Високопреосвештенство богослужеше Света Архиерејска Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

     

Previous articleЕпархиски Црковен Суд на МПЦЕАНЗ, Црковно-канонски судски предмет бр.1/2019 - ПРЕСУДА, Глигор Киселинов
Next articleПрославен храмовиот празник во црквата Света Петка во Мил Парк