Архиерејска вечерна богослужба и Света Литургија во Соборната црква во Сиденхам

1220

На 28 октомври 2018 година, кога бсе празнува споменот на светите 40 битолски преподобномаченици, во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн, Неговото Високопреосвештенство митрополитот г. Петар, богослужеше вечерна богослужба и Света Архиерејска Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Истиот ден, Надлежниот Архиереј благоволи да го ракопроизведе г-динот Гоце Домазетовски во чин „чтец“.

Previous articleСвета Литургија во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (22-ра Недела по Педесетница)
Next articleАрхиерејска вечерна богослужба и Литургија во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук