Собор на Светите Апостоли (Павловден) во Соборната Црква Раѓање на Пресвета Богородица, Сиденхам

1588

Апостоли свети, молете го милостивиот Бог да ни дарува ослободување на гревовите на душите наши. (Тропар на светите Апостоли, глас 3)

На 13 Јули 2017 година, на празникот Собор на 12 – те Апостоли, во Соборната Црква – Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.
На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleДобродетели
Next articleСобор на Светите Апостоли (Павловден) во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн