Света Литургија и Крштевка во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин

2267

На 25 ноември, 2017 година, кога го празнуваме споменот на светиот Јован Милостив и преподобниот Нил Мироточив, во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин, Викторија, се богослужеше Света Божествена Литургија.

По Литургијата, Светите Тајни Крштение и Миропомазание ги прими малиот Натанаил – син на православни христијани жители на селото Роклин.

Previous articleСвета Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleСвета Литургија во црквата Света Злата Мегленска во Хоперс Кросинг (25-та Недела по Педесетница)