Света Литургија вo манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (27-ма Недела по Педесетница)

865

На 2 декември 2018 година, во 27-мата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот пророк Авдеј и на светите маченици Варлаам и Јоасаф, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Истиот ден, во манастирскиот простор, во организација на MCWA, традиционално, по трет пат, се одржаа „Vilage Games“ (Селски игри). Учесниците и посетителите на настанот беа послужени со посно манастирско гравче подготвено од организаторите.

Previous articleСвета Литургија во црквата Света Петка во Мил Парк (27-ма Недела по Педесетница)
Next articleСвета Литургија во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам (27-ма Недела по Педесетница)