Света Литургија во црквата Свети Никола во Престон (23-та Недела по Педесетница)

1490

На 12 ноември, 2017 година, во 23-тата Недела по Педесетница, кога се празнува споменот на светиот апостол Клеопа и светите маченици Зиновиј и Зиновија, во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн, се богослужеше неделна утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.


Молитвата – е големо оружје, неоскудно богатство, неисцрпна ризница, мирно пристаниште, корен на мирот, мајка на илјада добрини: молитвата е нешто посилно и од царството!

Свети Ефрем Сирин


Previous articleСвета Литургија во манастирот Донибрук (23-та Недела по Педесетница)
Next articleСвета Литургија во црквата Света Петка во Мил Парк (23-та Недела по Педесетница)