Света Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (Тодорова сабота)

1354

На 24 февруари, 2018 година, во првата сабота од Великиот Пост – Тодорова сабота, кога се празнува споменот на светиот маченик Теодор Тирон, светиот Лав Римски и светиот Флавијан Цариградски, во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleСвета Литургија во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин (Тодорова сабота)
Next articleПотребно е внатрешно очистување