Света Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (Сирна Недела - Прочка)

1700

На 18 февруари, 2018 година, во Сирната Недела (Прочка), кога се празнува споменот на светите маченички Агатија и Теодула, во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше неделна утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога, се причести со Светите Христови Тајни и просеше Божји благослов за започнување на богоугоден и лесен Велигденски пост.

Previous articleСвета Литургија во Соборната црква во Сиденхам (Сирна Недела - Прочка)
Next articleСвета Литургија во црквата Свети Никола во Престон (Сирна Недела - Прочка)